MS631dw Wireless Laser Printer
$1,143.01
With exceptional performance and secure design MS631dw delivers enhanced productivity up to 50 pages per minute and a toner yield up to 31,000 pages. Engineered for long life with superior sustainability and advanced power management. With fast time to first print, superior print quality and easy-to-use touchscreen, our sophisticated, Lexmark™ IoT-ready printers are loaded with sensors that continuously monitor hundreds of data points that provide added benefits, like predictive service and automatic supplies replenishment, when they are connected to Lexmark™ Cloud Services. With the large, buttonless touchscreen, the user can intuitively perform tasks. Maximum Print Speed (Black): 50 ppm; Print Resolution (Black) (Width x Height): 1200 x 1200 dpi; B&W or Color Output: B&W; Printing Type: Laser.
100 in stock
| Borderless Printing: | Yes |
|---|---|
| B&W or Color Output: | B&W |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB |
| Depth: | 15.3" |
| Duplex Printing: | Automatic |
| Emulations: | Direct Image; PCL 5c; PCL 6; PDF 1.7; PPDS; PostScript 3 |
| First Page Out: | 6 s |
| Global Product Type: | Laser Printers |
| Height: | 12.1" |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Maximum Memory: | 512 MB |
| Maximum Paper Size: | 8.5 x 11 |
| Maximum Print Speed (Black): | 50 ppm |
| Model Name/Number: | MS631dw |
| Monthly Duty Cycle (Pages): | 175,000 |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100Base-TX Ethernet |
| Operating System Compatibility: | Linux; Novell Netware; UNIX; Windows 98, Vista™, XP, 8, 10, 11, Server 2003, 2008, 2012, 2022 |
| Paper Feeder Type: | Multipurpose Tray |
| Paper Input Capacity (Sheets): | 650 |
| PC Free Printing: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Laser |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 1200 x 1200 dpi |
| Processor Speed: | 1 GHz |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 15.7" |
| Wireless Printing: | Yes |
Additional information
| Weight | 37.80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.50 × 16.60 in |

Reviews
There are no reviews yet.