0
MultiPurpose20 Paper, 96 Bright, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 11, White, 500 Sheets/Ream, 10 Reams/Carton, 40 Cartons/Pallet
$9,480.00
Engineered for versatility, Multipurpose20™ printer paper offers the level of quality and variety you need to support a wide range of everyday color printing needs. Heavier and thicker than regular multipurpose paper, you can print on both sides with minimal show-through. Ideal for reports, correspondence and everyday color documents. Optimized for use in all inkjet and laser printers and copiers. Acid-free for archival quality. Sheet/Roll Size: 8.5 x 11; Paper Basis Weight (lb): 20 lb Bond; Paper Grade (gsm): 75 gsm; Paper/Media Thickness (mil): 4 mil.
100 in stock
| Brightness Rating (International): | 111 |
|---|---|
| Brightness Rating (US): | 96 |
| CIE Whiteness: | 161 |
| Color Family: | White |
| Compliance Standards: | LEED Applicable |
| Disclaimer Statement: | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Global Product Type: | Copy/Office Paper Sheets |
| Machine Compatibility: | Copiers; Fax Machines; Inkjet Printers; Laser Printers |
| Paper Basis Weight (lb): | 20 lb Bond |
| Paper Grade (gsm): | 75 gsm |
| Paper/Media Color(s): | White |
| Paper/Media Thickness (mil): | 4 mil |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Sheet/Roll Size: | 8.5 x 11 |
| Sheets Per Unit: | 200,000 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 2105.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.00 × 56.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.