0
Natural Burnishing Floor Pads, 27″ Diameter, White, 5/Carton
$88.07
Take your floors to the next level with a natural and synthetic fiber, burnishing floor pad that removes unsightly scratches and scuff marks from floors. Add a brilliant, glossy shine to floors that welcomes customers and gives the right impression from the start. Value pad constructed from durable fibers that require less replacement. For use with ultra, high-speed burnishers (1,500 to 3,000 RPM). Floor Pads Application: Burnishing; Diameter: 27″; Color(s): White; Color Family: White.
100 in stock
| Applicable Material: | Finished Floors |
|---|---|
| Color Family: | White |
| Color(s): | White |
| Compliance Standards: | LEED Approved |
| Diameter: | 27" |
| Floor Pads Application: | Burnishing |
| For Use With: | Rotary Floor Machines (1,500-3,000 RPM) |
| Global Product Type: | Burnish/Buff Floor Pads |
| Green Information: | The polyester fiber contains a minimum of 50% post-consumer recycled content. The recycled polyester fiber used is third-party certified for post-consumer recycled content. |
| Material(s): | Natural/Synthetic Blend |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
Additional information
| Weight | 6.40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.50 × 5.80 in |

Reviews
There are no reviews yet.