0
NeXXt Series Style Metal Stapler, 40-Sheet Capacity, Blue
$52.66
Take the hassle out of stapling with NeXXt Series staplers. Easily staple up to 40 sheets at once with patented Direct Impact Technology. It guarantees an always perfect, jam-free staple regardless of use preference: in-hand or desktop. Sophisticated colors with brushed metallic finish allows you to show your true style. Integrated staple remover. Stapler opens for tacking. Adjustable anvil for open or closed stapling. Package includes a starter pack of staples. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: Yes; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples).
100 in stock
| Color Family: | Blue |
|---|---|
| Color(s): | Blue |
| Crown Size: | 0.5" |
| Flat Clinch Plate: | No |
| Footnote 1: | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type: | Full-Size Desktop Staplers |
| High Capacity Stapling: | No |
| Leg Size: | 0.25"; 0.31" |
| Material(s): | Plastic; Metal |
| Package Includes: | (1) Starter Pack of Staples |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Replacement Staples: | Leitz® 55597000 |
| Sheet Capacity: | 40 |
| Staple Capacity: | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading: | Top |
| Tacking: | Yes |
| Throat Depth: | 2.25" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | Standard |
Additional information
| Weight | 0.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.88 × 1.62 in |


Reviews
There are no reviews yet.