Nuts and Spices Bar, Salted Caramel and Dark Chocolate Nut, 1.4 oz Bar, 12/Pack
$30.96
KIND Nut Bars are where our journey started and it was simple: whole ingredients like nuts, mixed with fruits and spices bound together with honey. We believe if you can’t pronounce an ingredient, it shouldn’t go into your body. Actually, it shouldn’t even go into your pantry. KIND products are made with nutritionally-dense ingredients like whole nuts, fruits and whole grains-no secret ingredients and no artificial flavors, preservatives or sweeteners. Nothing to hide. KIND Nut Bars are packed as individually wrapped bars and make for a convenient option that makes eating healthy easier. It’s the perfect pick-me-up when life gets in the way. These dairy free bars are a good source of protein and fiber. They are also gluten free, have a low glycemic index, and are made without genetically engineered ingredients. Food Type: Nutrition & Snack Bars; Flavor: Salted Caramel and Dark Chocolate Nut; Capacity (Weight): 1.4 oz; Gluten Free: Yes.
100 in stock
| Capacity (Weight): | 1.4 oz |
|---|---|
| Compliance Standards: | Kosher Certified |
| Contains Crustacean/Shellfish: | No |
| Contains Dairy: | Yes |
| Contains Eggs: | No |
| Contains Fish: | No |
| Contains Nuts: | Yes |
| Contains Sesame: | Yes |
| Contains Soy: | Yes |
| Contains Wheat: | No |
| Disclaimer Statement: | May contain nut shell fragments. |
| Flavor: | Salted Caramel and Dark Chocolate Nut |
| Food Type: | Nutrition & Snack Bars |
| Global Product Type: | Nutrition Bars |
| Gluten Free: | Yes |
| Kosher: | Yes |
| Non-GMO: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Bar |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 2.40 in |
Related products
-
Abyss Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Water-Inspired Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -
Hera Weekly Monthly Planner, Wavy Lines, 11 x 8.5, Black/Gold Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$26.19 Add to cart -
Badge Geo Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Green Cover, 13-Month (Jan-Jan): 2026
$35.56 Add to cart -
Warm ‘N Chewey Gluten-Free Blueberry/Lemon Seed and Oat Bar, 1.6 oz Bar, 9/Box
$29.23 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.