Open Top Recycling Bin with Wheels and Color-Coded Lid, 21 gal, Plastic/Stainless Steel, Silver/Blue
$509.51
Optimize your facility’s waste management with our rectangular open top bin, featuring a removable color-coded lid to designate recycling and removable caster wheels for effortless mobility and swift deployment. This adaptable design ensures easy sorting and quick disposals, making it ideal for hospitality, medical, multi-family residential, and commercial environments. Dual odor filters maintain a fresh and clean atmosphere, while the sturdy stainless steel body and ABS plastic lid guarantee durability. Its slim, space-saving profile integrates seamlessly into any professional setting. Elevate your space today with this efficient, versatile, and mobile waste solution! Waste Receptacle Type: Indoor Recycling Bin; Material(s): Plastic; Stainless Steel; Application: Indoor Recycling; Interior Volume Capacity: 21 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor Recycling |
|---|---|
| Color Family: | Multicolor |
| Color(s): | Silver/Blue |
| Depth: | 10.7" |
| Diameter: | 14" |
| Finish: | Matte |
| Global Product Type: | Indoor Recycling Bins |
| Height: | 35.2" |
| Interior Volume Capacity: | 21 gal |
| Lid Type: | Can Hole/Paper Slot |
| Material(s): | Plastic; Stainless Steel |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor Recycling Bin |
| Width: | 16.7" |
Additional information
| Weight | 15.40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.90 × 38.90 in |

Reviews
There are no reviews yet.