Optima 40 Desktop Stapler, 40-Sheet Capacity, Silver/Black/Orange
$76.10
The Optima® desktop stapler features a reduced-effort design, 50% easier when compared to standard desktop staplers, and its ergonomic shape and soft-feel handle simply makes stapling more comfortable. As desktop staplers go, the Optima® stands out front the crowd, stapling up to twice as many sheets as most comparable models. They also accommodate flat-clinch stapling, where the staple is formed flat on the reverse of the bottom-most sheet, to allow for neater stacking. QuickLoad functionality simplifies staple loading, too-just push a button and the staple magazine pops out from the front, enabling easy reloading. Backed by the Swingline® 100% Performance Guarantee. Optima® 40 Desktop Stapler. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: Yes; Tacking: Yes; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples).
100 in stock
| Color Family: | Black |
|---|---|
| Color(s): | Silver/Black/Orange |
| Crown Size: | 0.5" |
| Flat Clinch Plate: | Yes |
| Footnote 1: | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type: | Full-Size Desktop Flat Clinch Staplers |
| High Capacity Stapling: | No |
| Leg Size: | 0.25" |
| Material(s): | Metal; Plastic; Rubber |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Replacement Staples: | Swingline® 35556 |
| Sheet Capacity: | 40 |
| Special Features: | Optima® 40 Desktop Stapler |
| Staple Capacity: | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading: | Front |
| Tacking: | Yes |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | Premium Optima™ Staples |
Additional information
| Weight | 1.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.80 × 1.65 in |

Reviews
There are no reviews yet.