0
Optima 50 Electric Stapler, 50-Sheet Capacity, Black/Orange
$279.08
The Optima® 50 Electric Stapler is an automatic, high-capacity stapler engineered for quality and performance. Solenoid technology, which is three-times faster than most alternatives, helps you increase your productivity. A low-staple indicator alerts you when you’re running low, and QuickLoad™ technology ensures easy reloading. Simply eject an empty staple magazine with the press of a button. Jam-free performance guaranteed-use with Swingline S.F.® 4® Premium Staples or Optima® High-Capacity Staples for best results. A value pack of 5,000 Optima® High-Capacity Staples is included. High Capacity Stapling: Yes; Flat Clinch Plate: No; Tacking: No; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples).
100 in stock
| Color Family: | Black |
|---|---|
| Color(s): | Black/Orange |
| Crown Size: | 0.5" |
| Flat Clinch Plate: | No |
| Footnote 1: | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type: | Electric Staplers |
| High Capacity Stapling: | Yes |
| Leg Size: | 0.38" |
| Material(s): | Plastic |
| Package Includes: | (5,000) Optima® High-Capacity Staples; (1) Staple Remover |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | AC |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Replacement Staples: | Swingline® S7035450, S7035550 |
| Sheet Capacity: | 50 |
| Staple Capacity: | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading: | Front |
| Tacking: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | Swingline® Optima® High-Capacity Staples; S.F.® 4® Premium Staples |
Additional information
| Weight | 3.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.28 × 5.87 in |

Reviews
There are no reviews yet.