0
Optima Grip Compact Stapler, 25-Sheet Capacity, Silver
$48.84
Ergonomically designed specifically for handheld use-compact size is ideal for smaller hands. Delivers 25% greater capacity than other desk staplers. Jam-free from the first staple to the last with Swingline® S.F.® 3® staples. Stands vertically or sits horizontally. Sturdy metal construction with soft-feel material. 2 1/8″ throat depth. Loads a half strip (105) of 1/4″ standard staples. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: Yes; Staple Capacity: Half Strip (105 Staples).
100 in stock
| Color Family: | Silver |
|---|---|
| Color(s): | Silver |
| Crown Size: | 0.5" |
| Flat Clinch Plate: | No |
| Footnote 1: | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type: | Compact Desktop Staplers |
| High Capacity Stapling: | No |
| Leg Size: | 0.25" |
| Material(s): | Metal; Rubber |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Replacement Staples: | Swingline® 35108, 35440, 35556 |
| Sheet Capacity: | 25 |
| Staple Capacity: | Half Strip (105 Staples) |
| Staple Loading: | Top |
| Tacking: | Yes |
| Throat Depth: | 2.13" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | Standard |
Additional information
| Weight | 0.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.50 × 2.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.