0
Paper Food Baskets, 1 lb Capacity, Red/White, 1,000/Carton
$72.57
Boardwalk® paper food baskets are an excellent alternative to disposable dinnerware. These baskets are composed of moisture-resistant clay-coated, sturdy paper. The flexible design with high walls to prevent spills is ideal for serving meals to-go at restaurants, cafeterias, food trucks, catering, and special events. Available in a classic, attractive, red and white design to suit all of your disposable dining needs. 1 lb Capacity. Food Container Type: Tray; Material(s): Paperboard; Material Type: Paper; Interior Volume Capacity: 1 lb.
100 in stock
| Capacity (Weight): | 1 lb |
|---|---|
| Color(s): | Red/White |
| Compliance Standards: | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Depth: | 5.16" |
| Food Container Type: | Tray |
| Global Product Type: | Takeout Food Containers |
| Green Information: | Water Based Ink, Low VOC Ink. |
| Height: | 1.5" |
| Hinged Lid (Yes/No): | No |
| Interior Volume Capacity: | 1 lb |
| Material(s): | Paperboard |
| Material Type: | Paper |
| Number of Compartments: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Certification: | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Product Compostability Indicator: | Y |
| Product Compostability Location: | Commercial Facility |
| Special Features: | 1 lb Capacity |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Vented (Yes/No): | No |
| Width: | 3.53" |
Additional information
| Weight | 14.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.76 × 8.16 in |

Reviews
There are no reviews yet.