Pneumatic Lab Stool with Back, Supports Up to 250 lb, 30.5″ to 35.5″ Seat Height, Black Seat/Back, Chrome Base
$748.00
The ergonomic chair is designed to provide exceptional comfort and functionality in any workspace. Featuring a pneumatic lift, it easily adjusts to accommodate different workstation heights, ensuring a perfect fit for every user. The generously cushioned seat and adjustable back offer personalized comfort, while the long-wearing upholstery stands up to everyday wear-and-tear, with easy-to-clean vinyl for hassle-free maintenance. The 360° swivel function supports fluid movement throughout the day, helping to improve circulation and reduce pressure points, so you can stay productive and comfortable for longer periods. Whether in an office, workshop or lab, this chair combines durability, ease of use, and superior support for a more efficient and comfortable work experience. Recommended Application Area(s): Assembly/Repair & Technical Task; Classroom & Training; Healthcare; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
100 in stock
| Arms Included: | No |
|---|---|
| Asynchronous Control: | No |
| Back Color: | Black |
| Back Height Adjustment: | Yes |
| Back Height Maximum: | 10" |
| Back Surface Material: | Vinyl |
| Back Surface Material Family: | Vinyl |
| Back Width Maximum: | 15.5" |
| Base/Frame Color: | Chrome |
| Base/Frame Material(s): | Polished Aluminum |
| Caster/Glide Details: | Five 2" Hooded Casters |
| Caster/Glide Surface Texture: | Hard |
| Color Family: | Black |
| Compliance Standards: | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement: | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Action Tilt: | No |
| Dual-Clutch Posture Control: | No |
| Global Product Type: | Lab & Healthcare Stools |
| Integral Lumbar Support: | No |
| Knee Tilt: | No |
| Multi-Task Control: | No |
| Overall Depth Maximum: | 23" |
| Overall Height Maximum: | 35.5" |
| Overall Height Minimum: | 30.5" |
| Overall Width Maximum: | 23" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Posture Lock: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Recommended Application Area(s): | Assembly/Repair & Technical Task; Classroom & Training; Healthcare |
| Seat Color: | Black |
| Seat Depth Maximum: | 16" |
| Seat Diameter: | 16" |
| Seat Glide Mechanism: | No |
| Seat Height Maximum: | 35.5" |
| Seat Height Minimum: | 30.5" |
| Seat Surface Material: | Vinyl |
| Seat Surface Material Family: | Vinyl |
| Seat Width Maximum: | 16" |
| Synchronized Knee Tilt: | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Variable Synchro-Tilt: | No |
| Weight Capacity: | Supports Up to 250 lb |
Additional information
| Weight | 25.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.75 × 8.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.