Poly Classification Folders, 2/5-Cut Tab: Right of Center, Expands 2″, 2 Dividers, 6 Fasteners, Letter Size, Blue, 10/Box
$196.80
Made of super durable polypropylene, these heavy-duty folders resist tears and repel moisture and are easy to clean. Fasteners on front and back panels and on manila dividers create six separate filing surfaces. Letter size partition folders (11.75″ W x 10″ H), ideal for organizing and subdividing documents for quick access, and keeping them in sequential order. Durable poly material is tear and water resistant and easy to clean. Acid free and PVC free. Each top tab file folder has two sturdy dividers and six separate filing surfaces available, all featuring metal fasteners to keep important papers secure. The 2/5-cut tab in right of center position works great with drawer filing systems; Compatible with our Viewables Multipurpose Labels (64915, sold separately). Excellent for using outdoors, these poly folders with dividers expand up to 2″ for greater storage capacity and are great for bulky files that get plenty of use. Folder Size: Letter; Total Number of Dividers: 2; Total Number of Fasteners: 6; Cover Tab Style: Top Tab.
100 in stock
| Color Family: | Blue |
|---|---|
| Cover Color: | Blue |
| Cover Fastener Capacity: | 2" |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | Polypropylene |
| Cover Tab Cut: | 2/5-Cut |
| Cover Tab Position: | Right of Center |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Divider Color: | Manila |
| Divider Fastener Capacity: | 1" |
| Divider Material: | Polypropylene |
| Divider Tab Cut: | 2/5-Cut |
| Divider Tab Style: | Top Tab |
| Expansion: | 2" |
| Fasteners per Divider: | 2 |
| Folder Size: | Letter |
| Global Product Type: | Divided Classification Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Number of Dividers: | 2 |
| Total Number of Fasteners: | 6 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 3.70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.56 × 2.56 in |

Reviews
There are no reviews yet.