0
Poly String and Button Interoffice Envelopes, Open-End (Vertical), 9.75 x 11.63, Transparent Green, 5/Pack
$10.48
Store important documents in these acid free envelopes. Colorful, durable poly material is tear and water resistant and easy to clean, making these envelopes great for keeping everyday papers organized too. Tough and acid free, these clear envelopes are ideal for the home or office. Expands 1.25″. String-tie closure to secure contents. Closed on three sides for security and portability. Open-End—Vertical orientation. Seam Type: Weld; Flap Type: Cheese Blade; Security Tinted: No; Opening: Open End.
100 in stock
| Color Family: | Green |
|---|---|
| Color(s): | Transparent Green |
| Envelopes/Mailers Closure: | String & Button |
| Expansion: | 1.25" |
| Exterior Dimensions: | 9.75" x 11.63" |
| Exterior Material(s): | Polypropylene |
| Flap Type: | Cheese Blade |
| Global Product Type: | Interoffice Envelopes |
| Opening: | Open End |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Seam Type: | Weld |
| Security Tinted: | No |
| Special Features: | Open-End—Vertical orientation. |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.88 × 0.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.