0
Poster Putty, Pliable and Reusable, 2 oz
$5.03
Want to hang up photos, notes, posters or decorations, but just for a while? Our DuckĀ® Brand Poster Putty offers a temporary and reusable alternative to nails, screws, staples and glue. Designed for removability, the putty won’t damage your walls and removes cleanly from a variety of surfaces. Poster putty is great for around the house or apartment, dorm rooms, classrooms and even the office – wherever you don’t want to leave a mark while showing off your style and personality. Adhesive Putty Type: Repositionable/Reusable; For Use With: Adheres Paper to Clean Dry Surfaces; Volume Capacity: 2 oz; Nontoxic: Yes.
100 in stock
| Adhesive Putty Type: | Repositionable/Reusable |
|---|---|
| Adhesive Putty Type: | Repositionable/Reusable |
| Compliance Standards: | Conforms to ASTM D4236 Standards |
| Compliance Standards: | Conforms to ASTM D4236 Standards |
| For Use With: | Adheres Paper to Clean Dry Surfaces |
| For Use With: | Adheres Paper to Clean Dry Surfaces |
| Global Product Type: | Bar-Type Adhesive Putty |
| Global Product Type: | Bar-Type Adhesive Putty |
| Nontoxic: | Yes |
| Nontoxic: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 2 oz |
| Volume Capacity: | 2 oz |
Additional information
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.80 × 0.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.