0
Precise V5RT Rollerball Pen, Retractable, Extra-Fine 0.5 mm, Red Ink, Red Barrel
$34.39
There’s a fine line between good and great—draw that line with Pilot® Precise® V5RT Retractable Roller Ball Pens. Retractable rollerball pens deliver a premium, precision writing experience. Unique liquid-ink formula allows you to maintain consistent flowing strokes from the first word to the last. Advanced ink feed system and patented Precision Point Technology deliver smooth, skip-free writing. Premium metal accents and a comfortable, cushioned grip round out their sophisticated appeal. Refillable. Pen Sub-Brand & Product Family: Precise® V5RT; Pen Type: Rollerball Pen; Pen Style: Retractable; Pen Tip Type: Needle.
100 in stock
| Airplane-Safe Ink: | No |
|---|---|
| Barrel Color: | Red |
| Color Family: | Red |
| Erasable Ink: | No |
| Global Product Type: | Rollerball Pens |
| Grip Type: | Dimpled Rubber |
| Ink Color: | Red |
| Manufacturer Pen Refill #: | 77275 |
| Pen Style: | Retractable |
| Pen Sub-Brand & Product Family: | Precise® V5RT |
| Pen Tip Type: | Needle |
| Pen Type: | Rollerball Pen |
| Pocket Clip: | Yes |
| Point Size: | 0.5 mm |
| Point Size Type: | Extra-Fine |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Refillable: | Yes |
| Special Ink Properties: | Smooth-Writing Ballpoint Ink |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Visible Ink Supply: | No |
Additional information
| Weight | 0.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.88 × 1.13 in |

Reviews
There are no reviews yet.