0
Premium Housekeeping Cart, Plastic, 1 Shelf, 24 x 62.13 x 49.75, Black
$1,906.49
The Suncast Commercial premium housekeeping cart is our most innovative and durable cart. With the 360° adjustable caster system that allows for a fixed front caster mode, which keeps the housekeeping cart straight when desired, or full-range 360° movement, perfect for tight spaces, sharp corners, turn-arounds and side-to-side handling. The included spacious standard bag can be used for collecting laundry or linens, and the added lid will keep these items out of sight. This is the perfect cart for all of your janitorial and housekeeping needs. Material(s): Plastic; Overall Material Type: Plastic; Color(s): Black; Color Family: Black.
100 in stock
| Bin Quantity: | 0 |
|---|---|
| Caster/Wheel Indicator: | Yes |
| Caster/Wheel Material: | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Caster/Wheel Size: | 8" |
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| Compact Storage Indicator: | No |
| Compartment Handle(s): | 0 |
| Door Quantity: | 0 |
| For Use With: | Suncast Commercial HKCHOOD, HKCBMDOOR, HKCDRW2, HKCSHELF, HKCCADDYD, HKCTBKIT, HKCBB6 |
| Global Product Type: | Janitorial Carts |
| Ground Clearance: | 2.38" |
| Handle Quantity: | 1 |
| Height (Max): | 49.75" |
| Lock: | No |
| Material(s): | Plastic |
| Maximum Weight Capacity: | 250 lbs |
| Number of Drawers: | 0 |
| Number of Outlets: | 0 |
| Number of Shelves: | 1 |
| Number of Wheels: | 4 |
| Overall Depth: | 62.13" |
| Overall Material Type: | Plastic |
| Overall Width: | 24" |
| Package Includes: | (1) Standard Bag |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Management Indicator: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shelf Capacity (Weight): | 40 lbs |
| Shelf Depth: | 18.71" |
| Shelf Lip Height: | 1" to 5" |
| Shelf Thickness: | 1.5" |
| Shelf Type(s): | Adjustable |
| Shelf Width: | 30.16" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheel Type: | (2) Non-Locking Non-Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
| Work Surface Height: | 44.8" |
Additional information
| Weight | 132.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.44 × 19.28 in |

Reviews
There are no reviews yet.