0
Printy Economy 5-in-1 Date Stamp, Self Inking, 1.63″ x 1″, Blue/Red
$39.09
Versatile dater offers five options: the date alone or with one of four interchangeable key phrases to surround the date. Four band date: months, days and 10 years for long service. Date band cover ensures fingers remain clean. Delivers up to 10,000 impressions. Sturdy plastic frame. Stamp Type: Message Dater; Message(s): DATE; ENTERED; FAXED; PAID; RECEIVED; Ink Types: Self-Inking; Impression Width: 1.63″.
100 in stock
| Frame/Housing Material(s): | Plastic |
|---|---|
| Global Product Type: | Message Daters |
| Impression Height: | 1" |
| Impression Width: | 1.63" |
| Ink Color: | Blue/Red |
| Ink Types: | Self-Inking |
| Message(s): | DATE; ENTERED; FAXED; PAID; RECEIVED |
| Number of Bands: | 4 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 70% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Replacement Ink: | Trodat® P4750BR (Blue/Red) |
| Stamp Type: | Message Dater |
| Total Recycled Content Percent: | 70% |
| Years: | 10 |
Additional information
| Weight | 0.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.00 × 1.75 in |


Reviews
There are no reviews yet.