ProFlex 7030 ANSI A3 PU Coated CR Gloves, EN388: 4X42C, 9″ Long, Large, Gray, Pair
$8.34
The ProFlex 7030 PU Coated Cut-Resistant Gloves feature ANSI A3 cut protection for safety around sharp materials. The form-fitting 13-gauge HPPE nylon-spandex knit protects from cuts and knicks without compromising flexibility or comfort. The snug knit cuffs are longer than most on the market, a feature that enhances fit and extends protection while keeping dirt and debris out. The palms of these safety gloves are dipped in PU (polyurethane), a strong but flexible coating that delivers secure grip with enhanced dexterity on a variety of surfaces. The 13-gauge seamless HPPE nylon-spandex knit is tested to ANSI A3 cut protection and Level 6 abrasion resistance for safety around sharp or rough materials. ANSI Cut Resistance: A3; ANSI Abrasion Resistance: Level 6; ANSI Puncture Resistance: Level 3; Anti-Vibration: No.
100 in stock
| ANSI Abrasion Resistance: | Level 6 |
|---|---|
| ANSI Abrasion Resistance: | Level 6 |
| ANSI Cut Resistance: | A3 |
| ANSI Cut Resistance: | A3 |
| ANSI Puncture Resistance: | Level 3 |
| ANSI Puncture Resistance: | Level 3 |
| Anti-Vibration: | No |
| Anti-Vibration: | No |
| Color Family: | Gray |
| Color Family: | Gray |
| Color(s): | Gray |
| Color(s): | Gray |
| EN 388 Badge: | 4X42C |
| EN 388 Badge: | 4X42C |
| Global Product Type: | Coated Work Gloves |
| Global Product Type: | Coated Work Gloves |
| Glove Shell: | Synthetic Fabric; Synthetic Rubber |
| Glove Shell: | Synthetic Fabric; Synthetic Rubber |
| Length: | 9" |
| Length: | 9" |
| Material(s): | High-Performance Polyethylene (HPPE) Nylon Spandex Blend; Polyurethane (PU) |
| Material(s): | High-Performance Polyethylene (HPPE) Nylon Spandex Blend; Polyurethane (PU) |
| Padded Knuckles: | No |
| Padded Knuckles: | No |
| Padded Palm: | No |
| Padded Palm: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Type: | Large |
| Size Type: | Large |
| Thickness/Gauge: | 13 ga |
| Thickness/Gauge: | 13 ga |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wrist Style: | Knit |
| Wrist Style: | Knit |
Additional information
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.25 × 1.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.