ProFlex 7031-CASE ANSI A3 Nitrile-Coated CR Gloves, EN388: 4X42C, 10″ Long, X-Large, Gray, 144 Pairs/Carton
$1,198.95
The ProFlex 7031 Nitrile Coated Gloves feature sandy nitrile coated palms and thumb reinforcements for extra-strength grip and durability in rough environments. Rated to ANSI A3 cut protection and level 5 abrasion resistance, the 13-gauge HPPE nylon-spandex knit protects hands from cuts, punctures and abrasions without compromising dexterity or comfort. The snug knit cuffs are longer than most on the market, a feature that enhances fit and extends protection while keeping dirt and debris out. Both the palms and thumbs of these safety gloves are coated with sandy nitrile for secure grip on even the roughest surfaces. Among the strongest coatings available, the sandy nitrile dip boosts glove durability while remaining comfortably flexible for enhanced dexterity and minimal hand fatigue. ANSI Cut Resistance: A3; ANSI Abrasion Resistance: Level 5; ANSI Puncture Resistance: Level 3; Anti-Vibration: No.
100 in stock
| ANSI Abrasion Resistance: | Level 5 |
|---|---|
| ANSI Cut Resistance: | A3 |
| ANSI Puncture Resistance: | Level 3 |
| Anti-Vibration: | No |
| Color Family: | Gray |
| Color(s): | Gray |
| EN 388 Badge: | 4X42C |
| Global Product Type: | Coated Work Gloves |
| Glove Shell: | Synthetic Fabric; Synthetic Rubber |
| Length: | 10" |
| Material(s): | High-Performance Polyethylene (HPPE) Nylon Spandex Blend; Nitrile |
| Padded Knuckles: | No |
| Padded Palm: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Type: | X-Large |
| Thickness/Gauge: | 13 ga |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wrist Style: | Knit |
Additional information
| Weight | 25.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.55 × 11.43 in |

Reviews
There are no reviews yet.