ProFlex 7040 ANSI A4 CR Food Grade Gloves, EN388: 2X4XD, Reversible, 12″ Long, XX-Large, Lime, 144 Pairs/Carton
$1,347.84
These ProFlex 7040 ANSI A4 Cut-Resistant Food Grade Gloves are made with breathable and non-irritating TenaLux yarn for maximum comfort that does not compromise protection. Unlike other anti-cut technologies, TenaLux yarn is constructed of high-performance polyethylene (HPPE) fibers to achieve a high level of cut resistance without glass or steel. These cut-proof gloves are tested to FDA CFR 175.300 for total extractive residues. This approval means the gloves will not contaminate food at any process point-including prepping, packaging and transporting. The lightweight knit of the TenaLux has 360° breathability and a cool-to-the-touch feel to prevent sweaty hands and overheating. The seamless knit cuff fits comfortably snug, keeping dirt and debris from getting into gloves. The Hi-Vis color enhances visibility for safety when working with knives and other sharp objects. ANSI Cut Resistance: A4; Anti-Vibration: No; EN 388 Badge: 2X4XD; Size Type: XX-Large.
100 in stock
| ANSI Cut Resistance: | A4 |
|---|---|
| Anti-Vibration: | No |
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Lime |
| Compliance Standards: | FDA CFR 175.300 |
| EN 388 Badge: | 2X4XD |
| Global Product Type: | Uncoated Work Gloves |
| Glove Cut: | Reversible |
| Glove Shell: | Synthetic Fabric |
| Length: | 12" |
| Material(s): | TenaLux High-Performance Polyethylene (HPPE) |
| Padded Knuckles: | No |
| Padded Palm: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Type: | XX-Large |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wrist Style: | Knit |
Additional information
| Weight | 25.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 6.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.