ProFlex 7041 ANSI A4 Nitrile-Coated CR Gloves, EN388: 4X42D, 10″ Long, Large, Lime, 144 Pairs/Carton
$1,962.24
The ProFlex 7041 Nitrile Coated Gloves feature a durable WSX coating for optimal grip in wet/oily conditions, plus breathable and non-irritating TenaLux yarn for maximum comfort that does not compromise protection. Tested to ANSI A4 cut protection to resist cuts, punctures and abrasions around sharp materials. The snug knit cuffs are longer than most on the market, a feature that enhances fit and extends protection while keeping dirt and debris out. Coated in WSX nitrile, (W)et (S)urface E(X)treme, these utility work gloves are designed for optimal performance when handling wet or oily materials and surfaces. To prevent hands from overheating, they are first dipped in a water-based PU coating that wicks sweat and allows airflow to pass through. Then, they are dipped in an innovative anti-slip sandy nitrile designed to absorb and disperse liquids from the surface. ANSI Cut Resistance: A4; ANSI Abrasion Resistance: Level 4; ANSI Puncture Resistance: Level 3; Anti-Vibration: No.
100 in stock
| ANSI Abrasion Resistance: | Level 4 |
|---|---|
| ANSI Cut Resistance: | A4 |
| ANSI Puncture Resistance: | Level 3 |
| Anti-Vibration: | No |
| Capacity (Weight): | 1.4 oz |
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Lime |
| Compliance Standards: | Kosher Certified |
| Contains Crustacean/Shellfish: | No |
| Contains Dairy: | No |
| Contains Eggs: | No |
| Contains Fish: | No |
| Contains Nuts: | Yes |
| Contains Sesame: | No |
| Contains Soy: | Yes |
| Contains Wheat: | No |
| Disclaimer Statement: | Manufactured in a facility that uses peanuts, brazil nuts, walnuts, almonds, sesame seeds and soy. May contain nut shell fragments. |
| EN 388 Badge: | 4X42D |
| Flavor: | Fruit & Nut Delight |
| Food Type: | Nutrition & Snack Bars |
| Global Product Type: | Coated Work Gloves |
| Global Product Type: | Nutrition Bars |
| Glove Shell: | Synthetic Fabric; Synthetic Rubber |
| Gluten Free: | Yes |
| Kosher: | Yes |
| Length: | 10" |
| Material(s): | Polyurethane (PU); TenaLux; WSX Nitrile |
| Non-GMO: | Yes |
| Padded Knuckles: | No |
| Padded Palm: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Bar |
| Size Type: | Large |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wrist Style: | Knit |
Additional information
| Weight | 22.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 1.75 in |
Related products
-
Lined Notes Pages for Planners/Organizers, 8.5 x 5.5, White Sheets, Undated, 30 Sheets
$8.99 Add to cart -
Dewdrop Academic Weekly Monthly Planner, Watercolor Floral, Blue/Gray/Purple Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$26.19 Add to cart -
Emerald Isle Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Green Marbled Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -
Elizabeth Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Floral Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.