ProFlex 7042 ANSI A4 Nitrile-Coated CR Gloves, EN388: 4X41D, 9″ Long, X-Large, Green, 12 Pairs
$209.43
The ProFlex 7042 Nitrile Coated Cut-Resistant Gloves are made with heavy-duty aramid fiber for heat handling and ANSI A4 cut resistance, plus durable sandy nitrile coated palms for high strength grip and enhanced dexterity. Unlike other bulky cut-resistant gloves, the 18-gauge aramid fiber knit protects hands from heat and cuts while maintaining a soft, lightweight and flexible form fit. The snug knit cuffs are longer than most on the market, a feature that enhances fit and extends protection while keeping dirt and debris out. These safety work gloves are tested to EN407 Level 1 contact heat resistance for safety when handling high temperature materials. ANSI Cut Resistance: A4; ANSI Abrasion Resistance: Level 4; ANSI Puncture Resistance: Level 2; Anti-Vibration: No.
100 in stock
| ANSI Abrasion Resistance: | Level 4 |
|---|---|
| ANSI Abrasion Resistance: | Level 4 |
| ANSI Cut Resistance: | A4 |
| ANSI Cut Resistance: | A4 |
| ANSI Puncture Resistance: | Level 2 |
| ANSI Puncture Resistance: | Level 2 |
| Anti-Vibration: | No |
| Anti-Vibration: | No |
| Color Family: | Green |
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Green |
| Color(s): | Green |
| Compliance Standards: | EN407 Level 1 Contact Heat Resistant |
| Compliance Standards: | EN407 Level 1 Contact Heat Resistant |
| EN 388 Badge: | 4X41D |
| EN 388 Badge: | 4X41D |
| Global Product Type: | Coated Work Gloves |
| Global Product Type: | Coated Work Gloves |
| Glove Shell: | Synthetic Fabric; Synthetic Rubber |
| Glove Shell: | Synthetic Fabric; Synthetic Rubber |
| Length: | 9" |
| Length: | 9" |
| Material(s): | Aramid Fiber; Nitrile |
| Material(s): | Aramid Fiber; Nitrile |
| Padded Knuckles: | No |
| Padded Knuckles: | No |
| Padded Palm: | No |
| Padded Palm: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Type: | X-Large |
| Size Type: | X-Large |
| Thickness/Gauge: | 18 ga |
| Thickness/Gauge: | 18 ga |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wrist Style: | Knit |
| Wrist Style: | Knit |
Additional information
| Weight | 2.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.50 × 4.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.