0
Pump Kit, (1) Pump, (2) 10 ft Water Barriers, (4) 10 ft Water Dams, 50 ft 1.5″ dia Hose with Connectors
$882.35
Quick Dam emergency flood pump kit contains everything you need to help contain, control, divert and pump flood water coming into your property. Height: 15″; Length: 15″; Width: 15″; Color(s): Assorted.
100 in stock
SKU: QKDQDPK3
Categories: Building & MRO Supplies, Safety & Industrial, Traffic & Flood Barriers
Brand: Quick Damâ„¢
| Color(s): | Assorted |
|---|---|
| For Use With: | Fresh Water |
| Global Product Type: | Flood Barriers |
| Height: | 15" |
| Length: | 15" |
| Material(s): | Cellulose; Polymer; Polypropylene |
| Package Includes: | (1) Pump; (2) 10 ft Water Barriers; (4) 10 ft Water Dams; 50 ft 1.5" dia Hose with Pre-Connected Quick Fit Connections; Storage Crate |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 15" |
Additional information
| Weight | 30.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 16.00 in |
Be the first to review “Pump Kit, (1) Pump, (2) 10 ft Water Barriers, (4) 10 ft Water Dams, 50 ft 1.5″ dia Hose with Connectors” Cancel reply
Related products
-
Pressboard Report Cover, Two-Piece Prong Fastener, 2″ Capacity, 8.5 x 11, Black/Black
$8.42 Add to cart -
PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Side Bound, Two-Piece Prong Fastener, 3″ Capacity, 8.5 x 11, Light Blue
$7.64 Add to cart -
Standard Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Base and Compressor Sets, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 50/Box
$15.73 Add to cart -
Self-Adhesive Two-Prong Paper Fastener Bases, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Matte Steel, 100/Box
$28.45 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.