0
R6800 Compatible Ribbon, Black
$23.16
For use with DEC and IBM printers. Consistent, crisp character output. Device Types: Printer; Color(s): Black; OEM/Compatible: Compatible; Material(s): Nylon.
100 in stock
| Application: | Hand Washing |
|---|---|
| Color(s): | Black |
| Color(s): | Black |
| Color(s): | Brown |
| Core Size: | 2" |
| Device Types: | Printer |
| Device Types: | Printer |
| For Use With: | Roll Towel Dispensers |
| For Use With: | LG04 Plus, 06, 08 Plus, 12, 12 Plus; LGL5; IBM 6400, 6408 |
| For Use With: | LG04 Plus, 06, 08 Plus, 12, 12 Plus; LGL5; IBM 6400, 6408 |
| Global Product Type: | Ink/Correction Ribbons |
| Global Product Type: | Ink/Correction Ribbons |
| Global Product Type: | Hardwound Paper Towel Rolls |
| Material(s): | Nylon |
| Material(s): | Nylon |
| Material(s): | Kraft |
| Number of Plies: | 1 |
| OEM/Compatible: | Compatible |
| OEM/Compatible: | Compatible |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 100% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Dot Matrix |
| Printing Type: | Dot Matrix |
| Product Packaging: | Roll |
| Roll Length: | 800 ft |
| Total Recycled Content Percent: | 100% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Towel/Wipe Type: | Hardwound Roll Towels |
| Width: | 8" |
Additional information
| Weight | 0.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.30 × 1.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.