0
Ready-Tab Extra Capacity Reinforced Colored Hanging Folders, Letter Size, 1/5-Cut Tabs, Standard Green, 20/Box
$66.42
Built-in tabs are preattached — just lift and label. Polylaminate is reinforced across the top edge and bottom fold for superior durability. Flat-bottom has a reinforcing insert for extra strength to handle thick documents, presentations, catalogs or manuals. Write directly on the tabs or use the included sticker labels. Folder Size Type: Letter; Max Folder Expansion: 2″; Folder Color: Standard Green; Color Family: Green.
100 in stock
| Color Family: | Green |
|---|---|
| Compartments per Folder: | 1 |
| Dividers per Folder: | 0 |
| Fasteners per Folder: | 0 |
| File Tab Cut: | 1/5-Cut |
| File Tab Position: | Assorted |
| Folder Color: | Standard Green |
| Folder Material: | 11-pt Stock |
| Folder Size Type: | Letter |
| Global Product Type: | Hanging File Folders |
| Green Information: | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Max Folder Expansion: | 2" |
| Package Includes: | (1) Sheet of 20 Printable Labels; (20) Reinforcing Pressboard File-Box-Bottom Inserts |
Additional information
| Weight | 3.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.63 × 2.56 in |

Reviews
There are no reviews yet.