0
Re:Define Laptop Backpack, 15.6″, 12.25 x 5.75 x 18.75, Black
$124.50
Made from recycled PET bottles with an antimicrobial coating on exterior and lining. Water resistant coating on exterior only. Fully padded 15.6″ laptop compartment with lockable zippers and RFID data protection pocket helps secure personal data encoded on your credit cards, IDs and passports. External USB port, internal iPad/tablet pocket, and headphone port add extra convenience to carrying around your accessories. Checkpoint friendly design allows you to pass through airport security faster. Back strap slides over luggage handle. For Use With: Laptops; MacBook®; Color(s): Black; Color Family: Black; Material(s): Recycled PET Polyester.
100 in stock
SKU: USLUBN7084
Categories: Carrying Cases, Cases, Office
| Belt Loop: | No |
|---|---|
| Carrying Handle: | Yes |
| Checkpoint Friendly: | Yes |
| Closure Type: | Zipper |
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| Depth: | 5.75" |
| For Use With: | Laptops; MacBook® |
| Global Product Type: | Backpacks |
| Height: | 18.75" |
| Locking (Yes/No): | Yes |
| Lock Type: | Lockable Zipper |
| Material(s): | Recycled PET Polyester |
| Maximum Device Size: | 15.6" |
| Number of Compartments: | 5 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 100% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shoulder Strap Indicator: | Yes |
| Telescoping Handle: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 100% |
| Wheels: | No |
| Width: | 12.25" |
Additional information
| Weight | 1.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.75 × 18.75 in |
Be the first to review “Re:Define Laptop Backpack, 15.6″, 12.25 x 5.75 x 18.75, Black” Cancel reply
Related products
-
Pocket Size Monthly Planner Refill, 6 x 3.5, White Sheets, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$14.13 Add to cart -
Weekly Appointment Book Refill Hourly Ruled, 6.25 x 3.25, White Sheets, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$22.25 Add to cart -
Midnight Garden Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Floral Artwork, Black/Pink/Green Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -
Abyss Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Water-Inspired Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.