0
Re:Fresh Machine Washable Backpack, Fits Devices Up to 15.6″, 11.4 x 5.25 x 17.5, Dark Gray
$49.99
Laundry ready up to 12 washes, this backpack is designed for life’s messy moments. Both washable and made from recycled plastic bottles, you’re ready for those everyday adventures while knowing you’re making a positive impact on the planet. For Use With: Laptops; Travel Supplier; Color(s): Dark Gray; Color Family: Gray; Material(s): Recycled PET Bottles.
100 in stock
SKU: USLUBN7954
Categories: Carrying Cases, Cases, Office
| Belt Loop: | No |
|---|---|
| Carrying Handle: | Yes |
| Checkpoint Friendly: | Yes |
| Closure Type: | Zipper |
| Color Family: | Gray |
| Color(s): | Dark Gray |
| Depth: | 5.25" |
| For Use With: | Laptops; Travel Supplier |
| Global Product Type: | Backpacks |
| Green Information: | Made with recycled water bottles. |
| Height: | 17.5" |
| Inner Height: | 17.5" |
| Inner Width: | 5.25" |
| Lining: | Black Camo |
| Locking (Yes/No): | No |
| Material(s): | Recycled PET Bottles |
| Maximum Device Size: | 15.6" |
| Number of Compartments: | 6 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 41% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shoulder Strap Indicator: | Yes |
| Telescoping Handle: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 41% |
| Wheels: | No |
| Width: | 11.4" |
Additional information
| Weight | 0.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.40 × 17.50 in |
Be the first to review “Re:Fresh Machine Washable Backpack, Fits Devices Up to 15.6″, 11.4 x 5.25 x 17.5, Dark Gray” Cancel reply
Related products
-
WorkStyle Monthly Desk Pad Calendar, 21.75 x 17, White Sheets, Teal Headband/Clear Corners, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$26.49 Add to cart -
Workstyle Compact Deskpad, 17.75 x 11, White Sheets, Pink Headband/Clear Corners, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$23.49 Add to cart -
Weekly Appointment Book, 11 x 8.25, Navy Cover, 13-Month: Jan 2026 to Jan 2027
$39.72 Add to cart -
Mina Weekly/Monthly Planner, Floral Artwork, 11 x 8.5, White/Violet/Peach Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$27.86 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.