0
Refuse Container Utility Dolly, 300 lb Capacity, 18.25″ Diameter, Gray
$38.76
Simplify your trash collection and removal with Boardwalk® Refuse Container Utility Dolly. Easy, twist-on/twist-off attachment simplifies setup and keeps can in place. Ultra-stable design minimizes the potential for messy tip-overs. Easily transport them to the appropriate pick-up spot without breaking your back. Streamline waste collection while keeping your existing rubber waste receptacles. Rubber trash cans are sold separately. Color(s): Gray; Dolly Size: 18.25″ Diameter; Maximum Weight Capacity: 300 lbs; For Use With: Boardwalk® 32GLWRGRA, 44GLWRGRA.
100 in stock
| Caster/Glide/Wheel Type: | Five 3" Nonmarking Casters |
|---|---|
| Caster/Wheel Size: | 3" |
| Color(s): | Gray |
| Dollies Connection: | Twist On/Off |
| Dolly Size: | 18.25" Diameter |
| For Use With: | Boardwalk® 32GLWRGRA, 44GLWRGRA |
| Global Product Type: | Waste Container Insert Dollies |
| Material(s): | Plastic |
| Maximum Weight Capacity: | 300 lbs |
| Number of Wheels: | 5 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 7.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 6.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.