0
Reinforced Pressboard Classification Folders, 2/5-Cut Tab, Expands 1.75″, 1 Divider, 4 Fasteners, Letter Size, Yellow, 10/Box
$26.39
Create files within files for easy storage and access. Heavy-duty pressboard covers feature embedded two-prong fasteners on their interior face to keep top-hole-punched documents secure, and the front cover is also cut shorter to help the back cover’s tab stand out, making both labeling and in-cabinet referencing easier. Heavyweight Kraft dividers feature embedded two-prong fasteners on both sides to simplify subdivisions. Scored spine expands to accommodate growing files and is reinforced with tear-resistant tape to withstand wear and tear. Folder Size: Letter; Total Number of Dividers: 1; Total Number of Fasteners: 4; Cover Tab Style: Top Tab.
100 in stock
| Color Family: | Yellow |
|---|---|
| Cover Color: | Yellow |
| Cover Fastener Capacity: | 2" |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | 25-pt Pressboard |
| Cover Tab Cut: | 2/5-Cut |
| Cover Tab Position: | Right of Center |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Divider Color: | Kraft |
| Divider Fastener Capacity: | 1" |
| Divider Material: | 17-pt Kraft |
| Divider Tab Cut: | 1/3-Cut |
| Divider Tab Style: | Top Tab |
| Expansion: | 1.75" |
| Fasteners per Divider: | 2 |
| Folder Size: | Letter |
| Global Product Type: | Divided Classification Folders |
| Green Information: | Cover contains 30% post-consumer recycled content, 65% total recycled content; dividers contain 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Number of Dividers: | 1 |
| Total Number of Fasteners: | 4 |
Additional information
| Weight | 3.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.25 × 2.00 in |


Reviews
There are no reviews yet.