Round Wastebaskets, 23.5 qt, Steel, Black
$46.00
The durable Round Wastebasket is a reliable and essential addition to any workplace. Constructed with puncture-resistant, solid steel, it features ribbed braces and a rolled-wire rim for enhanced strength and durability. The powder coat finish ensures long-lasting protection against wear and tear. Designed with a raised bottom, it helps prevent heat transfer from the can to the floor, promoting better hygiene. Whether in an office, warehouse, or industrial setting, this wastebasket provides both functionality and sturdiness to handle daily waste disposal needs. Waste Receptacle Type: Deskside All-Purpose Wastebasket; Material(s): Steel; Application: Office Waste Disposal; Interior Volume Capacity: 23.5 qt.
100 in stock
| Application: | Office Waste Disposal |
|---|---|
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| Diameter: | 13" |
| Finish: | Powder Coated |
| Footnote 1: | UL Classified. |
| Global Product Type: | Deskside All-Purpose Wastebaskets |
| Height: | 14" |
| Interior Volume Capacity: | 23.5 qt |
| Material(s): | Steel |
| Opening Size: | 13" dia |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Round Cylinder |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Deskside All-Purpose Wastebasket |
Additional information
| Weight | 3.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 12.70 in |

Reviews
There are no reviews yet.