0
S100 Portable Digital USB Shipping Scale, 100 lb Capacity
$334.06
Fully portable scale with built-in wrap-around handle allows you to carry the scale to heavy items instead of lugging items to the scale. Detachable LCD screen for hand-held or wall-mounted viewing of easy-to-read digital reading. Connect scale via USB cable to PC or Mac® to use popular online shipping applications. Convenient “hold” feature locks weight display for ten seconds after package is removed from scale. High capacity scale is perfect for shipping areas. Scale Type: Freight; Electronic/Mechanical: Electronic; Increments: 0.2 oz; Power Source(s): USB Cable (Included); AC Adapter (Included); 3 AAA Batteries (Sold Separately).
100 in stock
| Color(s): | Black/Silver |
|---|---|
| Electronic/Mechanical: | Electronic |
| Global Product Type: | Freight Scales |
| Increments: | 0.2 oz |
| Package Includes: | USB Cable; AC Adapter; User Documentation |
| Platform Dimensions: | 11.8" x 11.8" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Postal Rates: | Digital |
| Power Source(s): | USB Cable (Included); AC Adapter (Included); 3 AAA Batteries (Sold Separately) |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Rate Update: | Internet download |
| Scale Type: | Freight |
| Tare Feature: | Yes |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Weight Capacity: | 100 lbs |
| Weight Units: | Grams; Kilograms; Ounces; Pounds |
Additional information
| Weight | 9.90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.50 × 18.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.