0
Scoot Stand-Up Desk, 39.5″ x 23.25″ x 41.75″ to 42″, Black
$734.00
Intriguing hole-pattern design adds style that fits into any office ambiance. The desk features a side pocket that is great for holding active files, projects or even your tablet when it’s not in use. By using a stand-up desk, users potentially can improve posture, burn calories and improve focus. The stand-up workstation is perfect for use in workspaces, classrooms and home use. Stand-up desk nests with sit-down desk. Series Name: Safco® Scoot™; Worksurface/Base Color: Black; Color Family: Black; Worksurface Shape: Rectangular.
100 in stock
| Base Material: | Laminate; Steel |
|---|---|
| Caster/Glide/Wheel: | Four Casters (Two Locking) |
| Color Family: | Black |
| CPU Holder/Platform Indicator: | No |
| Global Product Type: | Free-Standing Standing-Height Workstations |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator: | No |
| Number of Drawers: | 0 |
| Number of Shelves: | 0 |
| Overall Depth (Max): | 23.25" |
| Overall Height (Max): | 42" |
| Overall Height (Min): | 41.75" |
| Overall Width (Max): | 39.5" |
| Pedestal Count: | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Series Name: | Safco® Scoot™ |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Weight Capacity: | 200 lb |
| Weight (Fully Assembled): | 45 lb |
| Worksurface/Base Color: | Black |
| Worksurface Depth: | 23.25" |
| Worksurface Material: | Laminate |
| Worksurface Shape: | Rectangular |
| Worksurface Width: | 38.5" |
Additional information
| Weight | 47.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.25 × 4.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.