Shax 6100 Lightweight Work Umbrella, 90″ Span, 92″ Long, Blue Canopy
$187.06
The SHAX 6100 Lightweight Work Umbrella provides quick and portable relief from the elements to increase worker productivity and reduce weather-related delays. Engineered with a powder-coated steel frame, a reinforced weatherproof canopy and 300D polyester, this lightweight but durable umbrella is built to withstand harsh elements. The unique tilt-top feature allows users to shade themselves from harmful UV rays at any hour of the day. The bright lime vented top enhances airflow and visibility, making this a great construction umbrella for scorching hot jobsites. The polyester shell features protective PU and UV coatings for added coverage from rain and sun. A durable ground spike is included for securing the umbrella into grass, dirt or other surfaces. Canopy Protection Type: Sun; Canopy Span: 90″; Overall Umbrella Length: 92″; Canopy Material(s): Polyester.
100 in stock
| Automatic-Open Indicator: | No |
|---|---|
| Canopy Color: | Blue |
| Canopy Material(s): | Polyester |
| Canopy Protection Type: | Sun |
| Canopy Span: | 90" |
| Canopy Vent Indicator: | Yes |
| Canopy Window Indicator: | No |
| Color Family: | Blue |
| For Use With: | 6190 Stand; 6192 Ground Spike; 6193 Hitch Mount |
| Global Product Type: | Sheltering Umbrellas |
| Overall Umbrella Length: | 92" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Storage-Sleeve Indicator: | Yes |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Umbrella-Mount Details: | Spike |
| Umbrella-Mount Indicator: | Yes |
| Umbrella Handle Indicator: | No |
| Umbrella Ribbing Material(s): | Steel |
| Umbrella Shaft Color: | Silver |
| Umbrella Shaft Material(s): | Steel |
Additional information
| Weight | 9.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 53.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.