0
Single Recycling Receptacle, 20 gal, Steel, Brushed Aluminum
$651.01
This classic Single Recycling Receptacle features a 20-gal capacity and is designed with aluminum for long-lasting durability and a sleek aesthetic that looks great in a variety of spaces. This receptacle has an easily removable lid for ease of use when removing recyclables or waste. Ideally suited for indoor use, this receptacle has ample capacity and a clean look that makes it great for use in high-traffic areas such as breakrooms, cafeterias, conference rooms, open office spaces, lobbies, entrances or exits. Waste Receptacle Type: Indoor All-Purpose Recycling Bin; Material(s): Steel; Application: Indoor All-Purpose Recycling; Interior Volume Capacity: 20 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor All-Purpose Recycling |
|---|---|
| Color Family: | Silver |
| Color(s): | Brushed Aluminum |
| Depth: | 15" |
| Diameter: | 15" |
| Global Product Type: | Indoor Recycling Bins |
| Height: | 30.5" |
| Interior Volume Capacity: | 20 gal |
| Lid Type: | Lid with Open Top |
| Liner Material: | Rigid Plastic |
| Material(s): | Steel |
| Opening Size: | 8.37" dia |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Round Cylinder |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor All-Purpose Recycling Bin |
| Width: | 15" |
Additional information
| Weight | 18.60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 17.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.