Slant D-Ring View Binder, 3 Rings, 0.5″ Capacity, 11 x 8.5, Light Blue
$17.69
Neatly store and access your filing documents with standard view binders. Slanted D-rings allow smooth page turning and hold more documents than the same-size, round rings. Open and close triggers provide fast, nearly effortless access to single sheets. The oversized, transparent, panels provide endless customization options. The view binders cover tabbed dividers, sheet protectors, and other organization accessories. Interior includes two pockets for convenient access to single pages and reference materials. Constructed with nonstick, archival-safe material that’s designed to prevent ink from being lifted off printed pages. Binder Type: Ring; Binder Style: View; Binder Size Capacity: 0.5″; Binder Sheet Capacity: 120.
100 in stock
SKU: UNV20703
Categories: Binders, Binders & Binding Supplies, Forms, Recordkeeping & Reference Materials, Log Books & Journals, Memo & Message Notebooks, Notebooks & Journals, Office, Office Paper, Paper & Printable Media
Brand: Universal®
| Back Cover Insert Size: | 8.75 x 11.19 |
|---|---|
| Binder Color(s): | Light Blue |
| Binder Pocket Description: | (1) Front Cover Pocket; (1) Back Cover Pocket |
| Binder Sheet Capacity: | 120 |
| Binder Sheet Size: | 11 x 8.5 |
| Binder Size Capacity: | 0.5" |
| Binder Style: | View |
| Binder Type: | Ring |
| Color Family: | Blue |
| Compliance Standards: | EPA/CPG Compliant |
| Front Cover Insert Size: | 9.5 x 11.19 |
| Global Product Type: | Ring Binders |
| Insert Description: | Front; Spine; Back |
| Material(s): | Nonstick Polypropylene |
| Number of Rings: | 3 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Ring Mounting: | Back Cover |
| Ring Style: | Slant D-Ring |
| Spine Insert Size: | 0.72 x 11.19 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.12 × 1.19 in |
Be the first to review “Slant D-Ring View Binder, 3 Rings, 0.5″ Capacity, 11 x 8.5, Light Blue” Cancel reply
Related products
-

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart -
WorkStyle Weekly/Monthly Planner, 8.75 x 7.75, Pink Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$16.29 Add to cart -
Mina Weekly/Monthly Planner, Floral Artwork, 11 x 8.5, White/Violet/Peach Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$27.86 Add to cart -
Elizabeth Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Floral Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.