Small Twist-Tie Trash Bags, 4 gal, 0.74 mil, 23 x 21.63, White, 30/Box
$8.19
The perfect size for everyday use, these trash bags are strong and sturdy to avoid messy trash disasters as you transport it. They are small and portable making them excellent car garbage bags. Use them to pack wet or dirty clothes, sports equipment, toys and more while you are on the go. These trash bags fit just about every small bin or basket in the house and are great for use in small restrooms, kitchen, desk and break room bins and seasonal cleaning around Spring or Back to School. Ideal for use in schools, daycare centers, restaurants, hotels and other commercial facilities. Commercial/Consumer Use: Consumer Use; Maximum Volume Range: 1 to 5 gal; Maximum Volume Capacity: 4 gal; Waste Bag Thickness: 0.74 mil.
100 in stock
| Bottom Seal: | Flat |
|---|---|
| Bottom Seal: | Flat |
| Color Family: | White |
| Color Family: | White |
| Color(s): | White |
| Color(s): | White |
| Commercial/Consumer Use: | Consumer Use |
| Commercial/Consumer Use: | Consumer Use |
| Global Product Type: | Small & Medium Waste Basket Bags |
| Global Product Type: | Small & Medium Waste Basket Bags |
| Grade: | Light-Duty |
| Grade: | Light-Duty |
| Height: | 21.63" |
| Height: | 21.63" |
| Maximum Volume Capacity: | 4 gal |
| Maximum Volume Capacity: | 4 gal |
| Maximum Volume Range: | 1 to 5 gal |
| Maximum Volume Range: | 1 to 5 gal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Scent Indicator: | No |
| Scent Indicator: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Bag Closure Type: | Tie-Flap |
| Waste Bag Closure Type: | Tie-Flap |
| Waste Bag Material(s): | Linear Low-Density Polyethylene (LLDPE) |
| Waste Bag Material(s): | Linear Low-Density Polyethylene (LLDPE) |
| Waste Bag Thickness: | 0.74 mil |
| Waste Bag Thickness: | 0.74 mil |
| Width: | 23" |
| Width: | 23" |
Additional information
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.29 × 2.29 in |

Reviews
There are no reviews yet.