0
Spray Formula, All-Purpose, Orange Scent, 22 oz Spray Bottle, 9/Carton
$60.10
Murphy Oil Soap is specially designed to clean both finished wood and non-wood surfaces so they maintain their beautiful shine at all times. Murphy Oil Soap aims to bring out wood’s beauty in a gentle and natural way. Contains 99% naturally derived ingredients. Specially formulated with water, coconut and plant-derived cleaning ingredients, natural fragrance, and less than 1% synthetic ingredients. Application: Floors; Furniture; Applicable Material: Wood;Hard Surfaces; Dirt Types: Grease;Grime; Scent: Citrus.
100 in stock
| Applicable Material: | Wood;Hard Surfaces |
|---|---|
| Applicable Material: | Wood;Hard Surfaces |
| Application: | Floors; Furniture |
| Application: | Floors; Furniture |
| Dirt Types: | Grease;Grime |
| Dirt Types: | Grease;Grime |
| Global Product Type: | Multipurpose Cleaners |
| Global Product Type: | Multipurpose Cleaners |
| Package Includes: | Includes 9 bottles |
| Package Includes: | Includes 9 bottles |
| Physical Form: | Liquid |
| Physical Form: | Liquid |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Spray Bottle |
| Product Packaging: | Spray Bottle |
| Scent: | Citrus |
| Scent: | Citrus |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 22 oz |
| Volume Capacity: | 22 oz |
Additional information
| Weight | 15.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 11.80 in |

Reviews
There are no reviews yet.