0
Spring Grip Metal Head Mop Handle for Most Mop Heads, 60″, Natural
$48.41
Precision-cut, spring grip, rust-resistant, metal clamp broom handle with 0.25″ wire and wing nut. Natural colored, lacquered hardwood handle with smooth finish that resists splintering and is comfortable for extended use. Composed of solid hardwood for maximum durability and dependability for heavy-duty use applications. The rounded tip makes maneuvering and transport easy. Compatible with wet mops, which are sold separately. 1.13″ in diameter, 60″ long. Handle Length: 60″; Handle Diameter: 1.13″; Handle Material(s): Wood; Color(s): Natural.
100 in stock
| Coating: | Double-Lacquered |
|---|---|
| Color(s): | Natural |
| Global Product Type: | Wet Mop/Spring Clip Handles |
| Green Information: | Made from recycled pine wood. |
| Handle Diameter: | 1.13" |
| Handle Length: | 60" |
| Handle Material(s): | Wood |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 80% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 80% |
Additional information
| Weight | 2.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.00 × 1.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.