0
Steel Project Center Organizer, 18 Pockets, 37.5 x 15.75 x 36.5, Gray
$761.64
Steel frame, shelves and dividers support heavy reports with a fiberboard back. Interlocking design of shelves and dividers provide extra strength. 12″w x 15 1/4″d x 4 3/4″h compartments hold any size printout. Room on front for labels (not included). Use on the floor, desk or mounted to the wall. All hardware included. Holds 28,000 Sheets of Paper. Literature Sorter Type: Open Front; Number of Compartments: 18; Compartment Size: 15.25 x 4.75 x 12; Material(s): Steel.
100 in stock
| Color Family: | Gray |
|---|---|
| Color(s): | Gray |
| Compartment Size: | 15.25 x 4.75 x 12 |
| Depth: | 15.75" |
| For Use With: | Safco® 9200BL |
| Global Product Type: | Multipurpose Literature Sorters |
| Height: | 36.5" |
| Literature Sorter Type: | Open Front |
| Material(s): | Steel |
| Number of Compartments: | 18 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Special Features: | Holds 28,000 Sheets of Paper |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 37.5" |
Additional information
| Weight | 67.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.75 × 8.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.