0
Steel Vertical-Rack Desktop Sorter, Six Sections, Letter Size Files, 12.25″ x 11.25″ x 8″, Black
$87.02
Upright, solid-steel Vertical-Rack Desktop Sorter simplifies storing ongoing-project documents and frequently referenced files at your workstation. With front-facing compartment access to everything, all at a uniform height, it couldn’t be easier to grab a folder or document while you sit at your computer. Sturdy, 17-gauge steel construction helps ensure durable performance, and tastefully decorative end panels add an element of sophistication to any office space. Folded-steel base with rubber feet keeps the sorter standing tall while protecting your worksurface. Number of Compartments: 6; For File Size: Letter; Load Orientation: Top/Front; Color(s): Black.
100 in stock
| Color Family: | Black |
|---|---|
| Color(s): | Black |
| Depth: | 11.25" |
| Footnote 1: | Compartment Width: 2" |
| For File Size: | Letter |
| Global Product Type: | Vertical & Incline Desktop Document Racks & Sorters |
| Height: | 8" |
| Load Orientation: | Top/Front |
| Material(s): | 17-ga Steel |
| Number of Compartments: | 6 |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Width: | 12.25" |
Additional information
| Weight | 6.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 8.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.