0
Sticky-Back Fasteners, Complete Sets, 0.75″ dia, Clear, 200/Pack
$96.64
Hook and loop pressure sensitive fasteners have strong holding power, up to 5 lbs. They can be opened and closed thousands of times. For use on smooth surfaces such as painted wallboard, glass, metal and most plastics. Complete Sets Pre-Cut Shapes. Hook and Loop Fastener Type: Adhesive-Backed Coin; Suggested Use: Indoor Light-Duty; Color(s): Clear; Tape Pad Size: 0.75″ dia.
100 in stock
| Color(s): | Clear |
|---|---|
| Global Product Type: | Complete Hook & Loop Fastener Sets |
| Hook and Loop Fastener Type: | Adhesive-Backed Coin |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Special Features: | Complete Sets Pre-Cut Shapes |
| Tape Pad Size: | 0.75" dia |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Use Environment & Rating: | Indoor Light-Duty |
| Weight Capacity: | Up to 5 lbs (1 lb/sq in) |
Additional information
| Weight | 0.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.88 × 3.79 in |


Reviews
There are no reviews yet.