0
Stow and Go Cart, 110 lb Capacity, 15.25 x 16 x 39, Aluminum
$248.00
The Safco Stow and Go Cart is a folding hand cart featuring a lightweight aluminum frame. The hand truck folds down to the size of a briefcase, fits under a car seat or in airplane overhead compartment. The mobile hand cart rests on 5″ diameter rubber, retractable wheels and is navigated via a telescoping handle. Rated up to 110 lbs. Color(s): Aluminum; Color Family: Silver; Overall Dimensions: 15.75 x 16.25 x 39.5; Folded Size: 15.25 x 2.5 x 25.
100 in stock
| Caster/Glide/Wheel Type: | 5" Solid Retractable Wheels |
|---|---|
| Color Family: | Silver |
| Color(s): | Aluminum |
| Folded Size: | 15.25 x 2.5 x 25 |
| Global Product Type: | Folding/Compact Hand Trucks |
| Material(s): | Lightweight Aluminum |
| Maximum Weight Capacity: | 110 lbs |
| Overall Dimensions: | 15.75 x 16.25 x 39.5 |
| Package Includes: | (1) Elastic Cord |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Toe Plate Size: | 15.25 x 11 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 8.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.50 × 15.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.