0
Super Stitch Blend Mop, Cotton/Synthetic, White
$16.51
The Rubbermaid® Commercial Super Stitch Blend Mop has a blend of 4-ply cotton and synthetic fibers for higher absorbency and more launderings than cotton mops, and has looped ends and a yarn tailband to reduce tangling and fraying for improved performance. The synthetic mesh headband resists moisture retention so the mop head can dry between uses. Color-coded to help minimize cross-contamination. These mop heads are suitable for use in commercial and industrial applications. Mop Head Type: Wet Mop; Application: Floor Maintenance ; Mop Head Style: Looped End; Mop Head Color: White.
100 in stock
| Application: | Floor Maintenance |
|---|---|
| Global Product Type: | Wet Mop Heads |
| Headband Color: | Red |
| Headband Size: | 5" |
| Mop Head Color: | White |
| Mop Head Material: | Cotton; Synthetic |
| Mop Head Style: | Looped End |
| Mop Head Type: | Wet Mop |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 1.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.63 × 6.58 in |

Reviews
There are no reviews yet.