0
Superfood Snack Bar, Choco Peanut, 2.04 oz Bar, 12/Box
$52.68
Organic, vegan, gluten-free, and made with simple, natural ingredients you can pronounce, the Why Bars™ superfood energy bar provides a balanced, portable food option that tastes great and sustains your energy level between meals, allowing you to focus on your activity instead of your hunger. Throw one into a bag or purse for a healthy, filling snack before or after a hike, run, workout or practice. Because when you’re not hungry, you can go about your business of being awesome. Food Type: Nutrition & Snack Bars; Flavor: Choco Peanut; Capacity (Weight): 2.04 oz; Sugar Free: No.
100 in stock
SKU: WHYWHY16204
Categories: Bookcases, Bookcases & Shelving, Carts & Stands, Corner & Floating Desks, Desks & Workstations, Food, Foodservice, Furniture, Meals & Snack Bars, Shelving Units, Stands
Brand: Why Bars™
| Capacity (Weight): | 2.04 oz |
|---|---|
| Contains Crustacean/Shellfish: | No |
| Contains Dairy: | No |
| Contains Eggs: | No |
| Contains Fish: | No |
| Contains Nuts: | Yes |
| Contains Sesame: | No |
| Contains Soy: | No |
| Contains Wheat: | No |
| Disclaimer Statement: | May contain seed, husk, nutshell fragments and/or fruit pits. Made on equipment that also processes tree nuts. |
| Flavor: | Choco Peanut |
| Food Type: | Nutrition & Snack Bars |
| Global Product Type: | Protein Bars |
| Gluten Free: | Yes |
| Kosher: | Yes |
| Non-GMO: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Bar |
| Sugar Free: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Vegan: | Yes |
Additional information
| Weight | 1.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.81 × 3.19 in |
Be the first to review “Superfood Snack Bar, Choco Peanut, 2.04 oz Bar, 12/Box” Cancel reply
Related products
-

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart -
WorkStyle Stitched Monthly Planner, 11 x 8.5, Sunbaked Clay Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$13.51 Add to cart -
Mina Weekly/Monthly Planner, Floral Artwork, 11 x 8.5, White/Violet/Peach Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$27.86 Add to cart -
Floradoodle Weekly/Monthly Professional Planner, Floral Artwork, 11 x 8.5, Black/White Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$35.14 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.