0
TASKBrand Grease and Oil Wipers, Quarterfold, 12 x 13.25, White, 50/Pack, 16 Packs/Carton
$146.42
All-purpose wipers for medium to heavy-duty applications. Embossed, cloth-like wipers are thick, soft and highly absorbent. Ideal for oil, grease, ink and paint cleanup. Quarterfold. Towel/Wipe Type: Folded Wipers; Fold Types: Quarter-Fold; Applicable Material: Multiple; Color(s): White.
100 in stock
| Applicable Material: | Multiple |
|---|---|
| Application: | General Purpose; Industrial |
| Color(s): | White |
| Fold Types: | Quarter-Fold |
| Global Product Type: | Shop Towels and Rags |
| Length: | 13.25" |
| Number of Towels/Wipes Per Container: | 50 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Pack |
| Scent: | Unscented |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Towel/Wipe Type: | Folded Wipers |
| Width: | 12" |
Additional information
| Weight | 12.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 13.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.