0
Tech-No-Tear Poly/Paper CD/DVD Sleeves, 1 Disc Capacity, White, 100/Box
$67.59
Trust CDs and DVDs to these superior, tear- and moisture-resistant sleeves. Sleeves are lined with polypropylene to keep contents dry and abrasion free. Providing excellent all-around protection, they also feature a poly window for easy viewing of each disc’s label. Flaps are ungummed with a tuck-in tab to keep your disc secure. Media Sleeve Type: Pocket; Media Stored: CD; DVD; Disc Capacity (text): 1; Material(s): Paper; Tech No-Tear Poly.
100 in stock
| Closure Type: | Locking Tab |
|---|---|
| Closure Type: | Elastic Cord |
| Color Family: | Blue |
| Color(s): | White |
| Color(s): | Blue |
| Disc Capacity (text): | 1 |
| Disclaimer Statement: | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Document Size Range: | Letter |
| Global Product Type: | Media Sleeve Pockets |
| Global Product Type: | Transport Wallets |
| Height: | 5.75" |
| Height: | 9.5" |
| Material(s): | Colored Stock |
| Material(s): | Paper; Tech No-Tear Poly |
| Media Sleeve Type: | |
| Media Stored: | CD; DVD |
| Number of Accessory Pockets: | 0 |
| Number of File Pockets: | 1 |
| Overall Expansion: | 2" |
| Pocket/Wallet Type: | Documents/Files |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 10% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Tab Cut: | None |
| Tab Type: | Tabless |
| Total Recycled Content Percent: | 10% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 5.75" |
| Width: | 11.75" |
Additional information
| Weight | 1.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.25 × 3.38 in |


Reviews
There are no reviews yet.