Terra Pure Cleansing Bar, Green Tea Lemongrass, 1.25 oz, 350/Carton
$166.40
The luxurious Terra Pure® cleansing bar features a subtle, refreshing green tea fragrance that gently soothes and uplifts the senses. Carefully formulated with nourishing olive oil and aloe vera extract, the cleansing soap bar provides a calming, hydrating cleanse suitable for all skin types. Our vegan-friendly, sulfate-free formula makes it a responsible choice for any hospitality setting. Thoughtfully wrapped in an elegant tissue pleat, it offers a refined presentation that enhances any guest bathroom. An EcoWell® Health and Wellbeing group product, it is 100% paraben-free, gluten-free and cruelty-free; never tested on animals. The Terra Pure® cleansing bar reflects a strong commitment to wellness, sustainability and ethical standards without compromising on luxury. Designed for today’s discerning guests, Terra Pure® helps create a memorable, spa-like experience with every stay. Soap Type: Bar; Capacity (Weight): 1.25 oz; Scent: Green Tea Lemongrass; Personal Soaps Application: Body; Face; Hand.
100 in stock
| Capacity (Weight): | 1.25 oz |
|---|---|
| Capacity (Weight): | 1.25 oz |
| Global Product Type: | Bar Soap |
| Global Product Type: | Bar Soap |
| Personal Soaps Application: | Body; Face; Hand |
| Personal Soaps Application: | Body; Face; Hand |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Bar |
| Product Packaging: | Bar |
| Scent: | Green Tea Lemongrass |
| Scent: | Green Tea Lemongrass |
| Soap Type: | Bar |
| Soap Type: | Bar |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 28.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 12.00 in |
Related products
-
Elizabeth Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Floral Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -
Midnight Garden Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Floral Artwork, Black/Pink/Green Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -
Dewdrop Academic Weekly Monthly Planner, Watercolor Floral, Blue/Gray/Purple Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$26.19 Add to cart -
Emerald Isle Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Green Marbled Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.