Terra Pure Cleansing Bar, Green Tea Lemongrass Scent, 0.6 oz Bar, 400/Carton
$145.28
The luxurious Terra Pure® cleansing bar features a subtle, refreshing green tea fragrance that gently soothes and uplifts the senses. Carefully formulated with nourishing olive oil and aloe vera extract, the cleansing soap bar provides a calming, hydrating cleanse suitable for all skin types. Our vegan-friendly, sulfate-free formula makes it a responsible choice for any hospitality setting. Thoughtfully wrapped in an elegant tissue pleat, it offers a refined presentation that enhances any guest bathroom. An EcoWell® Health and Wellbeing group product, it is 100% paraben-free, gluten-free and cruelty-free; never tested on animals. The Terra Pure® cleansing bar reflects a strong commitment to wellness, sustainability and ethical standards without compromising on luxury. Designed for today’s discerning guests, Terra Pure® helps create a memorable, spa-like experience with every stay. Soap Type: Bar; Capacity (Weight): 0.6 oz; Scent: Green Tea Lemongrass; Personal Soaps Application: Body; Face; Hand.
100 in stock
| Capacity (Weight): | 0.6 oz |
|---|---|
| Capacity (Weight): | 0.6 oz |
| Global Product Type: | Bar Soap |
| Global Product Type: | Bar Soap |
| Personal Soaps Application: | Body; Face; Hand |
| Personal Soaps Application: | Body; Face; Hand |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Bar |
| Product Packaging: | Bar |
| Scent: | Green Tea Lemongrass |
| Scent: | Green Tea Lemongrass |
| Soap Type: | Bar |
| Soap Type: | Bar |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 21.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 9.00 in |
Related products
-

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart -
WorkStyle Weekly/Monthly Planner, 8.75 x 7.75, Pink Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$16.29 Add to cart -
Warm ‘N Chewy Gluten-Free Oatmeal/Chocolate Chip Seed and Oat Bar, 1.6 oz Bar, 9/Box
$29.23 Add to cart -
Emerald Isle Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Green Marbled Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.