0
Threaded End Broom Handle, 0.94″ dia x 60″, Natural
$11.55
Boardwalk® Threaded End Broom Handle is a solid wood broom handle that’s designed to be long-lasting for repeated use. The lacquered wood handle provides a smooth and comfortable finish that resists water and splintering. A quality crafted handle that measures 15/16″ in diameter and is finished with a rounded tip for easy maneuvering. Compatible with a variety of broom heads, simply screw in the handle to secure to the head. Broom heads are sold separately. Handle Length: 60″; Handle Diameter: 0.94″; Handle Material(s): Wood; Color(s): Natural.
100 in stock
| Application: | Automatic Odor Control |
|---|---|
| Coating: | Lacquered |
| Color(s): | Natural |
| For Use With: | Boardwalk Metered Dispenser 908; Claire 7MADISP |
| Global Product Type: | Threaded Mop and Broom Handles |
| Global Product Type: | Aerosol Air Freshener/Odor Eliminator Refills |
| Handle Diameter: | 0.94" |
| Handle Length: | 60" |
| Handle Material(s): | Wood |
| Physical Form: | Liquid |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Aerosol Spray |
| Scent: | Cinnamon |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 11 oz |
Additional information
| Weight | 1.30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.12 × 1.12 in |

Reviews
There are no reviews yet.