Three-Shelf Metal Cabinet 100 Series ANSI 2021 B – Without Meds, 460 Pieces, Metal Case
$297.15
The SUREFILL™ 100 Series Three-Shelf Cabinet provides a complete ANSI Class B first aid solution for medium workplaces, equipped with organized, injury-specific packs including premium SUPABOND™ adhesive — the world’s stickiest bandage — ensuring fast, efficient response to workplace injuries while keeping supplies protected and ready. System Capacity: 100 Person System; Number of Pieces: 460; Contains: AeroAid™ Antiseptic Spray; AeroBand™ Non-Woven Triangular Bandage; AeroBurn™ Burn Dressing; AeroBurn™ (25) Burn Gel Packets; AeroCleanse™ Hand Sanitizer Packet; AeroCool™ Instant Ice Pack; AeroForm™ Conforming Gauze Bandage; AeroForm™ Conforming Gauze Bandage; AeroGlove™ Nitrile Glove Powder Free; AeroGuide™ First Aid Guide; AeroInstrument™ Tweezers 3.5″; AeroInstrument™ Scissors Blue Lister 5.2″;AeroPad™ Eye Pads; AeroPad™ Gauze Pads; AeroPad™ Gauze Pads; AeroPlast™ Fabric Fingertip Bandages; AeroPlast™ Fabric Knuckle Bandages; AeroPlast™ Fabric X-Wide Strip Bandages; AeroPlast™ Plastic Strip Bandages; AeroTape™ Waterproof Adhesive Tape Triple Cut; AeroRescue™ Thermal Blanket; AeroShield™ CPR Face Shield Disposable; AeroSoothe™ Triple Antibiotic Packet; AeroWash™ Eyewash; AeroWipe™ Alcohol Wipe; AeroWipe™ Antiseptic Wipes; AeroWound™ Bandage Compress Large; AeroWound™ Combine Dressing; AeroSwab™ (10) Cotton Tip Applicators (10) AeroPad™ Low Adherent Dressing; Tourniquet;; Mounting Details: Wall.
100 in stock
| Case Material: | Metal |
|---|---|
| Compliance Standards: | ANSI Z308.1-2021 CLASS B; OSHA 1910.151(b) |
| Contains: | AeroAid™ Antiseptic Spray; AeroBand™ Non-Woven Triangular Bandage; AeroBurn™ Burn Dressing; AeroBurn™ (25) Burn Gel Packets; AeroCleanse™ Hand Sanitizer Packet; AeroCool™ Instant Ice Pack; AeroForm™ Conforming Gauze Bandage; AeroForm™ Conforming Gauze Bandage; AeroGlove™ Nitrile Glove Powder Free; AeroGuide™ First Aid Guide; AeroInstrument™ Tweezers 3.5"; AeroInstrument™ Scissors Blue Lister 5.2";AeroPad™ Eye Pads; AeroPad™ Gauze Pads; AeroPad™ Gauze Pads; AeroPlast™ Fabric Fingertip Bandages; AeroPlast™ Fabric Knuckle Bandages; AeroPlast™ Fabric X-Wide Strip Bandages; AeroPlast™ Plastic Strip Bandages; AeroTape™ Waterproof Adhesive Tape Triple Cut; AeroRescue™ Thermal Blanket; AeroShield™ CPR Face Shield Disposable; AeroSoothe™ Triple Antibiotic Packet; AeroWash™ Eyewash; AeroWipe™ Alcohol Wipe; AeroWipe™ Antiseptic Wipes; AeroWound™ Bandage Compress Large; AeroWound™ Combine Dressing; AeroSwab™ (10) Cotton Tip Applicators (10) AeroPad™ Low Adherent Dressing; Tourniquet; |
| Depth: | 14" |
| Global Product Type: | Commercial First Aid Kits |
| Height: | 16.75" |
| Mounting Details: | Wall |
| Number of Pieces: | 460 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| System Capacity: | 100 Person System |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 5.75" |
Additional information
| Weight | 13.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 6.00 in |
Related products
-
Standard Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Bases, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 100/Box
$16.61 Add to cart -
Standard Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Base and Compressor Sets, 3.5″ Capacity, 8.5″ Center to Center, Silver, 50/Box
$48.06 Add to cart -
Standard Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Base and Compressor Sets, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 50/Box
$15.73 Add to cart -
Immune Support Effervescent Tablet, Zesty Orange, 10/Box
$15.36 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.